teknolojitasarimdersi.net

   

AnasayfaİcatlarBilim AdamlarıTeknoloji ve TasarımDökümanlarTV-MÜZİKİletişim

  İÇİNDEKİLER

Düzen Kuşağı

Kurgu Kuşağı

Yapım Kuşağı

Tasarım Süreci

Tasarım Günlüğü

İnovasyon

Basit Proje Yapımları

Bilgisayar Projeleri

Elektronik Devre Projeleri

Çevre Projeleri

İlginç Projeler

Mobilya Tasarımları

Teknolojik İcatlar

Patent nedir?

Faydalı Model nedir?

Sınai Mülkiyet Hakkı Nedir?

Rüçhan Hakkı Nedir?

Marka Nedir?

Türk Patent Enstitüsü(TPE)

 

 

KURGU KUŞAĞI

 

 

 

Teknoloji ve Tasarım Kurgu Kuşağı: Teknoloji ve tasarım dersinde kurgu kuşağı esasında proje yapmak değil projeyi hayali olarak düşünerek kağıt üzerine çizmekten ibarettir. Kurgu kuşağında teknoloji ve tasarım dersinin amacına ulaşması için çizilmiş olan taslak tasarım proje yapmaya hazır hale getirilir. Projenin bizzat kendisini yapmak 2. dönem adından da anlaşıldı üzere yapım kuşağı konusunda görülecektir. Kurgu kuşağında aşağıda verilen 5 basamağı derste aktif olarak işlemek dersin amacına ulaşması bakımından önem taşımaktadır.

1.Problem durumunu belirleme: Teknoloji ve tasarım dersi kurgu kuşağında ilk olarak yapılması gereken problem durumunu belirlemektir. Kurgu isminden de anlaşıldığı gibi problem durumu belirlenirken öğrencilerin hayatta karşılaştıkları fakat sınırlama getirilmemesi gereken bir kavramdır. Kurgu kuşağında bir öğrenci ışınlanma ile ilgili bir çalışma yapmak isterse yapabilir. Ama ileriki aşamalarda sıkıntı olmaması bakımından hayatta somut olarak karşılaşılan sorunlara yer verilmesi daha iyi olacaktır. Aşağıda örnek olarak bir kaç soruna değinilmiştir.

  • Sabah okula geç kalan öğrencileri erken kaldırmak için yapılabilecek bir tasarım,

  • Kışın otomobillerin buzlu yollarda kayması sonucu insan hayatının büyük ölçüde tehlikeye girmesi,

  • Kapıların gıcırdaması sonucu uyuyan bebeklerin uyanması,

  • Öğretmen raporlu olduğunda dersin boş geçmesi,

  • Duvarlardan hayalet gibi geçilememesi,

  • Işınlanmak için bir icat

      Dikkat edilirse yukarıdaki kurgu kuşağı sorunlarından ilk 3 tanesi somut ve yapılabilecek düzeydedir. Son 2 sorun ise soyut çözmesi zor gibi görünen sorunlardır. Bunların hepside kurgu kuşağında sorun olarak belirlenebilir.

2. Veri Toplamak ( Araştırma Yapmak ): Teknoloji tasarım dersi kurgu kuşağında 2. aşama veri toplamaktır. Veri toplarken bilgiye ulaşabileceğiniz her kaynağa başvurabilirsiniz. Bu genelde internet üzerinden olsa da, dersi, ansiklopedi veya yapmak istediğimiz proje hakkında bilgi sahibi olan bir kişide olabilir. Araştırma yapılırken daha önceden benzer soruna çözüm bulundu mu, bulundu ise kim, ne zaman, nasıl bir proje yaptı. Bu araştırmalar A4 kağıdına not edilir toparlanır, çalışıldıktan sonra dosyalanır. Sonradan lazım olacak.

3. Taslak Tasarım Önerisi Geliştirmek: Taslak tasarım önerisi geliştirmek demek yapmak istediğimiz projenin resmini kağıt üzerine çizmek demektir. Dikkat edilirse çizim yapmadan önce araştırma yaptık. Çünkü yapmış olduğumuz bir çizimi daha önceden birinin icat etmiş olma ihtimali vardır. Birde insan araştırmadan bir konu hakkında fikir yürütemeyebilir.

4. Malzeme Listesi: Kurgu kuşağı malzeme listesi yapmak istediğimiz tasarımın malzemelerinin yer aldığı çalışmadır. Burada malzemelerin ölçüleri, özellikleri, açıklanmalıdır.

5. Maliyet Hesabı: Kurgu kuşağı maliyet hesabı demek malumunuz, kurguladığım tasarımı hayata geçirmek istersen ne kadar para gider hesaplanmasıdır. Maliyet hesabının malzeme listesinden tek farkı tasarımın yapılması için gerekli olan malzemelerinin fiyatlarıdır.

Şimdide bu anlatılanları örnekler üzerinde inceleyelim.

Problem Durumu Belirleme Tablosu:

teknoloji tasarım kurgu kuşağı

Problem durumu belirleme tablosunda olası çözüm yolarının yer alması daha sonraki çalışmalarda işimizi kolaylaştırır ve araştırmamızı yaparken odaklanacağımız noktayı iyi belirleriz.

Veri Toplama ( Araştırma Yapmak ): Araştırma her konunun kendine özgü olduğundan burada yer verilme gereği duyulmamıştır.

Taslak tasarım önerisi geliştirmek:

taslak tasarım kurgu kuşağı

Taslak tasarım çizimi yapılırken tasarımdaki malzemelerin üzerlerinden oklar çıkarmak suretiyle malzemelerin yazılması projeyi anlamada yardımcı olacaktır.

Malzeme Listesi:

malzeme listesi

Kurgu kuşağı malzeme listesinde tasarımın hayata geçirilirken kullanılacak araç - gereçlere yer verilmiştir. Kurgu kuşağı malzemeleri listelenirken yanlarına malzeme ölçüleri yazılmıştır.

Maliyet Hesabı:

maliyet hesabı

Maliyet hesabı yapılırken yukarıda da belirttiğimiz gibi tasarımda yer alan malzemeler ve fiyatları hakkında bilgi verilmiştir.

Aşağıdaki linklerde örnek kurgu kuşağı taslak tasarım çizimlerine yer verilmiştir.

Kurgu Kuşağı Örnek Çalışmalar

Kurgu Kuşağı Çalışmaları

 

 

 

 

 

 

teknolojitasarimdersi.net sitemize hoşgeldiniz.                     Unutma her insan kendi çapında bir bilim adamıdır.  

Teknoloji ve tasarım projeleri

Teknoloji ve tasarım yapım kuşağı örnekleri

Teknoloji ve tasarım dersi örnekleri

Teknoloji ve tasarım dersi yapım kuşağı

Teknoloji ve tasarım öğretmenliği

Teknoloji ve tasarım haberleri

Teknoloji ve tasarım nedir

Teknoloji ve tasarım icatları

 

Kurgu kuşaği nedir

Kurgu kuşağı çalışmaları

Kurgu kuşağı örnekleri

6 sinif kurgu kuşaği

Yapım kuşağı

Teknoloji tasarım

Yapım kuşağı icatlar

Bilim adamlarının hayatları

 

Yapim kuşaği nedir

Yapım kuşağı örnekleri

Yapım kuşağı projeleri

Yapım kuşağı nedir

Kurgu kuşaği

Bilim adamları

İcatlar

Düzen kuşağı örnekleri

 

teknolojitasarimdersi.net 2012. web sitemizin içerik hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.