teknolojitasarimdersi.net

   

AnasayfaİcatlarBilim AdamlarıTeknoloji ve TasarımDökümanlarTV-MÜZİKİletişim

  İÇİNDEKİLER

Düzen Kuşağı

Kurgu Kuşağı

Yapım Kuşağı

Tasarım Süreci

Tasarım Günlüğü

İnovasyon

Basit Proje Yapımları

Bilgisayar Projeleri

Elektronik Devre Projeleri

Çevre Projeleri

İlginç Projeler

Mobilya Tasarımları

Teknolojik İcatlar

Patent nedir?

Faydalı Model nedir?

Sınai Mülkiyet Hakkı Nedir?

Rüçhan Hakkı Nedir?

Marka Nedir?

Türk Patent Enstitüsü(TPE)

 

 

TASARIM SÜRECİ

 

 

 

Tasarım süreci nedir: Tasarım süreci, bir icadı, bir projeyi hayata geçirmek için atılan adımlar kümesidir. Tasarım sürecinde bir madde atlanacak olursa proje veya icat yapılırken diğer aşamalarda sorun çıkar. Hayatta ki karşılaşılan somut sorunlar tasarım süreci ile çözümlenir. Bütün bilim adamlarının kullandığı süreçtir.

Tasarım süreci 8 ana maddeden oluşur.

 

1. Problem durumunu belirleme: Tasarım sürecinin ilk maddesi olan problem durumunda ortaya atılan diğer tabirle çözülmek istenen sorun belirlenir. Belirlenen sorun ne kadar açık ve net ifade edilirse projede sonuca ulaşmak o kadar kolay olacaktır. Problem durumu belirlemede sınırlar belirlenmelidir.

Örneğin Hava kirliliğine bir çözüm bulunmak isteniyorsa, hava kirliliğine sebep olan etkenlerden birisi seçilmelidir. Sonuçta fabrika bacalarından çıkan zehirli atıklarda havayı kirletiyor, araç eksozundan çıkan gazlarda. Burada sorunu belirlemek için hangi sorunu çözeceğimize karar vermek zorundayız.

Problem durumu belirlenirken sorun çözülmek istendiği zaman diliminin teknolojisini göz önünde bulundurmak gerekir. Yoksa örneğin günümüz teknolojisi ile bir zaman makinesi icat etmek isteyen bir kişi hüsrana uğrar, başarısız olur.

2. Veri Toplama ( Araştırma Yapmak ): Tasarım sürecinin önemli noktalarından biride veri toplamaktır. Veri toplamak yapmak istediğimiz proje hakkında detaylı bir araştırma yapmak demektir. Veri toplarken özellikle internet kullanılır. Fakat veri toplarken en güzel ve en önemli bilgiler bizzat çözmek istediğiniz veya geliştirmek istediğiniz projeyi daha önceden geliştiren olmuş mu olduysa kimdir bu kişi, ulaşabilirseniz en güzel tüyoları ve yardımı o kişiden alabilirsiniz. Veri toplanırken en canalıcı nokta yapmak istediğiniz projenin benzerlerini daha önceden yapan olmuş mu? Kim yapmış? Nasıl yapmış? gibi konularda detaylı araştırma yapmaktır. Araştırma yapmadan proje geliştirmeye kalkışanlar yapmış oldukları projenin patentini almak isterlerse daha önceden yapıldığını öğrenirler ve tüm emeklerini çöpe atmış olurlar.

3. Taslak Tasarım Önerisi Gelişmek: Yapmak istediğiniz projenin resmini, şemasını kaba taslak kağıt üzerine çizmektir. Taslak tasarım önerisinde projede kullanılacak malzemeler dikkatlice seçilmelidir. Taslak tasarımda hangi malzeme nerede kullanılacak, kullanmış olduğum malzemeden daha az maliyet ile daha verimli proje ortaya çıkarabilirmiyim sorusu kendine sorulmalıdır. Sonuçta çizmiş olduğunuz taslak tasarım sorunu çözse de eğer maliyeti çok fazla çıkacak malzemeler kullandıysanız taslak tasarım çiziminiz birşeye yaramaz. Sorunu çözer ama kağıt üzerinde.

Bu duruma bir iki örnek verelim.

Örnek 1: Lise yıllarımda elektronik dersimizde öğretmenimiz bizden pil şarj devresi yapmamızı istemişti. Projesini tasarlamış ve gerekli aşamalardan sonra neticeye ulaşmış ve pil şarj devresini yapmıştım. Projem gerçekten de pilleri çok güzel şarj ediyordu. Fakat bir sorun vardı. Benim tasarladığım proje yaklaşık 2000li yıllarda 40tl gibi bir maliyeti vardı. Esnaf arkadaşlarda satılan ve benim projeme eşdeğer bir hazır pil şarj devresi 15tl ye satılmaktaydı.

Örnek 2: Zamanında bizim mühendislerimiz mavi boncuk isminde uçak tasarladılar ve gökyüzünde süzülmeye başladık. İlk uçağımızı yapmıştık çok sevinçliydik. Fakat devlet savaştan çıktığından dolayı mali durumu iyi değildi. Bu durumu fırsat bilen diğer ülkeler, örneğin siz uçağı 100tl ye imal ediyorsunuz biz size aynı uçağı 15tl ye verelim dediler bizde kabul ettik ve durum bizlerin uçak sektöründe ilerlememizi baltaladı.

İkinci örnekten anlaşıldığı üzere ilk başta yapılan projenin tasarım aşamasında fazla maliyet hesabı çıkarılabilir. Amaç bu maliyeti milimize ederek en kaliteli icadı, en uygun fiyata üretmek olmalıdır.

4. Malzeme Listesi: Kısaca açıklamak gerekirse yapmak istediğimiz projenin malzemelerini listelemek demektir. Malzeme listesinde projenin ölçüleri, adetleri, cinsleri gibi değerler yazılmalıdır.

5. Maliyet Hesabı: Maliyet hesabı adından anlaşıldığı üzere projenin para kısmıdır. Burada detaylı olarak hangi malzeme kaç paraya nereden temin edilecek, işçilik giderleri ne olacak gibi ayrıntılara yer verilmelidir.

Not: Günümüzde birçok proje maliyet hesabı karşılanamadığı için rafa kaldırılmaktadır. 2003 yılında Türk Patent Enstitüsü kurulmasıyla artık insanlar icat edilip patenti alınan projelere rağbet göstermeye başladı. Siz güzel bir proje icat edin, gerçekten insanların önemli bir sorunu çözsün, tek yapmanız gereken giderek TPE den patentini alın. Bekleyin icadınız için girişimci iş adamları sizleri bulacak ve bu projeyi birlikte üretmek için teklifte bulunacaklardır.

6. Uygulamak (Projeyi Hayata Geçirmek): En önemli basamaklardan olan uygulama basamağında projeyi artık bunca hazırlıktan sonra yapmaya başlayabiliriz. Çizimimiz elimizde, gerekli para temin edilip alınması gereken hazır parçalar alınmış ve özel yapılması gereken parçalar yaptırılmış. Geriye bu parçaları uygun biçimde monte etmesi, birleştirmesi kalıyor.

Not: Malzemeler birleştirilirken daha önceden malzemelerin birleştirilme sırası hakkında bir not elinizde olursa çok yardımı dokunacaktır. Çünkü parçaları birleştirirken eğer önce takılması gereken parçayı takmadan sonraki parça takılırsa önceden takılan malzemeyi sökmeniz gerekebilir. Örnek vermek gerekirse otomobilin motorunda bulunan bir dişliyi takmadan motor toplanırsa o dişliyi takmak için tekrar motoru dağıtmanız gerekebilir. Buda zamandan kayıp ve malzemelerin yıpranmasına yol açar.

7. Dosyalama ve Takdim Etmek: Yapmış olduğunuz bütün aşamalar bu safhaya geldiğinizde elinizde mevcuttur zaten. Sizin projeniz hakkında bilgi sahibi olmak isteyen bir kişi şu nasıl bir şey kafama takıldı dediğinde hemen elinizde ki dosyadan o cevabı verebilmeniz gerekir. Bu sizin ne kadar ciddi ve düzenli bir çalışma yaptığınızın göstergesidir.

8. Değerlendirme: En son ve en çok sevdiğim aşamadır. Projenizin artı ve eksilerini not eder üzerinde çalışmalar yapar, projenizi geliştirirsiniz. Artık sorun çözülmüş ve size düşen yapmış olduğunuz proje ile gurur duymaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİLİM ADAMLARININ HAYAT HİKAYELERİ

 

teknolojitasarimdersi.net sitemize hoşgeldiniz.                     Unutma her insan kendi çapında bir bilim adamıdır.  

Teknoloji ve tasarım projeleri

Teknoloji ve tasarım yapım kuşağı örnekleri

Teknoloji ve tasarım dersi örnekleri

Teknoloji ve tasarım dersi yapım kuşağı

Teknoloji ve tasarım öğretmenliği

Teknoloji ve tasarım haberleri

Teknoloji ve tasarım nedir

Teknoloji ve tasarım icatları

 

Kurgu kuşaği nedir

Kurgu kuşağı çalışmaları

Kurgu kuşağı örnekleri

6 sinif kurgu kuşaği

Yapım kuşağı

Teknoloji tasarım

Yapım kuşağı icatlar

Bilim adamlarının hayatları

 

Yapim kuşaği nedir

Yapım kuşağı örnekleri

Yapım kuşağı projeleri

Yapım kuşağı nedir

Kurgu kuşaği

Bilim adamları

İcatlar

Düzen kuşağı örnekleri

 

teknolojitasarimdersi.net 2012. web sitemizin içerik hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.