teknolojitasarimdersi.net

   

AnasayfaİcatlarBilim AdamlarıTeknoloji ve TasarımDökümanlarTV-MÜZİKİletişim

  İÇİNDEKİLER

Düzen Kuşağı

Kurgu Kuşağı

Yapım Kuşağı

Tasarım Süreci

Tasarım Günlüğü

İnovasyon

Basit Proje Yapımları

Bilgisayar Projeleri

Elektronik Devre Projeleri

Çevre Projeleri

İlginç Projeler

Mobilya Tasarımları

Teknolojik İcatlar

Patent nedir?

Faydalı Model nedir?

Sınai Mülkiyet Hakkı Nedir?

Rüçhan Hakkı Nedir?

Marka Nedir?

Türk Patent Enstitüsü(TPE)

 

 

YAPIM KUŞAĞI

 

 

 

 

YAPIM KUŞAĞI 

     Bilindiği gibi yapım kuşağı teknoloji ve tasarımda 2. dönem işlenen kuşaktır. 1 dönem işlenen düzen ve kurgu kuşağı esasında yapım kuşağı için bir ön çalışmadır. Aşağıda yapım kuşağının 6-7 ve 8. sınıflarda nasıl işleneceğine yönelik bir bildirim, bir öneri verilmiştir. Ayrıca teknoloji ve tasarım yıl sonu sergisinede değinilmiştir.

6. Sınıfta yapım kuşağı

6. sınıfta yapım kuşağı işlemek için bireysel ve grup olarak çalışmalar yapılabilir. Elbette 6. sınıflarda öğretmenlerimiz öğrencilere rehberlik edecek onların yapmak istedikleri projeye destek olacaktır. Fakat unutulmamalıdır ki öğrencinin yapmak istediği proje çok uçuk kaçıksa öğretmeni sınırlandırmalıdır. Yoksa öğrenci yapamayacağı bir projeyi yapmak isteyecek, bizde onaylarsak öğrencide yapamaz ise bu daha 6. sınıftayken öğrencinin teknoloji ve tasarım dersine bakış açısını olumsuz yönde etkileyecektir. Daha çok öğrencinin yapabileceği biraz daha basit proje konularıyla öğrenci derse güdülenmelidir. 

   6. sınıf öğrencileri proje konusu belirlenirken zorlanabilirler bunuda insan hayatında ki sorunlardan bahsederek, örnekleyerek daha somut hale getirmeliyiz. 2. dönem başlangıcında elimizde ki yapım kuşağına ait örnek projelerin video, resim gibi dökümanları izletmek öğrencilerimizin ufkunu açmada yardımcı olacaktır.

    6. sınıfta ders konuları işlendiğinde dönem sonu boşluklar kalacaktır. Bu boşlukların kalmaması için dönem içerisinde bilim adamlarının hayatları öğrencilere görev olarak verilmeli ve sınıfta bunların anlatılması istenmelidir. Ama lütfen artık, Eistain, grambel, edison gibi bilim adamlarının yerine biraz daha değişik bilim adamları araştırsınlar. Bu bilim adamlarını ilkokul 1. sınıftan beri en az 10 kez araştırmışlardır zaten..:))

  Hangi yöntem ve teknik uygulanmalı konusuna ise diyeceğim; her öğretmenimizin kendine özgü bir yöntemi tekniği vardır demek doğru olacaktır sanırım. 

 Ayrıca öğrenci projesini yaparken proje malzemelerini nasıl nereden temin edilebileceği hakkında ve proje malzemesi alırken nelere dikkat edilmeli konusunda öğretmenimizin öğrencileri yönlendirmesi yerinde olacaktır. YAPIM KUŞAĞI

  Birde unutulmaması gereken konu dersimizi işlediğimiz yer teknoloji ve tasarım atölyesi ise ve atölyemizde kesici aletler, çekiç, tornavida gibi malzemeler varsa bunlarla şaka yapılmaması gerektiği öğretmenimiz tarafından sözlü olarak uyarılmalı ve yazılı olarak sınıf veya atölyemize uygun bir yere asılmalıdır. 

 

teknolojitasarimdersi.net sitemize hoşgeldiniz.                     Unutma her insan kendi çapında bir bilim adamıdır.  

Teknoloji ve tasarım projeleri

Teknoloji ve tasarım yapım kuşağı örnekleri

Teknoloji ve tasarım dersi örnekleri

Teknoloji ve tasarım dersi yapım kuşağı

Teknoloji ve tasarım öğretmenliği

Teknoloji ve tasarım haberleri

Teknoloji ve tasarım nedir

Teknoloji ve tasarım icatları

 

Kurgu kuşaği nedir

Kurgu kuşağı çalışmaları

Kurgu kuşağı örnekleri

6 sinif kurgu kuşaği

Yapım kuşağı

Teknoloji tasarım

Yapım kuşağı icatlar

Bilim adamlarının hayatları

 

Yapim kuşaği nedir

Yapım kuşağı örnekleri

Yapım kuşağı projeleri

Yapım kuşağı nedir

Kurgu kuşaği

Bilim adamları

İcatlar

Düzen kuşağı örnekleri

 

teknolojitasarimdersi.net 2012. web sitemizin içerik hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.