teknolojitasarimdersi.net

   

AnasayfaİcatlarBilim AdamlarıTeknoloji ve TasarımDökümanlarTV-MÜZİKİletişim

  İÇİNDEKİLER

Düzen Kuşağı

Kurgu Kuşağı

Yapım Kuşağı

Tasarım Süreci

Tasarım Günlüğü

İnovasyon

Basit Proje Yapımları

Bilgisayar Projeleri

Elektronik Devre Projeleri

Çevre Projeleri

İlginç Projeler

Mobilya Tasarımları

Teknolojik İcatlar

Patent nedir?

Faydalı Model nedir?

Sınai Mülkiyet Hakkı Nedir?

Rüçhan Hakkı Nedir?

Marka Nedir?

Türk Patent Enstitüsü(TPE)

 

 

YAPIM KUŞAĞI ÖRNEKLERİ

 

 

 

YAPIM KUŞAĞI

1. Problem durumunu belirlemek

2. Veri Toplama ( Araştırma Yapmak )

3. Taslak Tasarım önerisi geliştirmek (çizim yapmak )

4. Malzeme Listesi oluşturmak

5. Maliyet hesabı yapmak

6. Uygulamak ( Projeyi Hayata Geçirmek )

7. Dosyalama ve Takdim

8. Değerlendirme

Not: Yukarıda ki ilk 5 madde kurgu kuşağında açıklanmıştı. Bu sayfamızda 6-7-8. maddelere yer verilecektir.

Uygulama: Teknoloji ve tasarım dersinde uygulama projenin gerçeğini yapmaktır. Diğer bir tabirle projeyi hayata geçirmektir. Uygulama basamağının başarılı bir şekilde geçilebilmesi için projenin kurgu aşaması somut olarak belirlenmiş olması gerekir, projenin imkanlarla yapılabilir olması gerekir.

Teknoloji ve tasarım dersi uygulama basamağında örneğin; uzaya ışınlama projesi yapmak isteyen kişi gerekli malzemeleri günümüz teknolojisinde temin edemeyeceği için proje çalışmayacaktır. Diğer yönden örneğin; hayatta ki gerçek sorunlara çözüm üretmek için yapılan projeler genelde başarılı olacak ve çalışacaktır.

Not: Teknoloji ve tasarım dersinde çalışmalarımız yıl sonu teknoloji ve tasarım şenliğinde sergileneceği için çalışmaların estetik yönüne yer vermek gerekir.

Şimdide örnek yapım kuşağı projelerini inceleyelim.

 

Yapım Kuşağı Örnek Çalışmalar:

teknoloji tasarım yapım kuşağı

Yapım kuşağı örnek icat-1: Çöpten Kolay Kurtul

Çöpten kolay kurtul projesinin amacı adından da anlaşıldığı üzere evimizde biriken çöpleri kolaylıkla çöpe göndermek için tasarlanmıştır. Genelde binaların yüksek katlarında oturan kişilere çöp atmak tam bir işkenceye dönüşebilmektedir. Bu proje ile çöpü genelde mutfak penceresindeki çöp yoluna atarsınız hepsi bu gerisi çöp kamyonunun işi. Yapım kuşağındaki bu proje ile genelde yüksek katlı binalar hedeflenmektedir. Bu proje yurt dışında ki bir çok ülkede uygulanmakta olur ülkemizde daha gerekli rağbeti görmemektedir.

teknoloji tasarım yapım kuşağı

Yapım kuşağı örnek icat-2: Işıklı Saat

Işıklı saat projesinin amacı; gece uyandığımızda saatin kaç olduğunu karalık odada göremiyoruz. Bu projeye ani bir el hareketi ile sensor el hareketini algılar ve ışığı 5 saniye açar. Sonra ışık söner. Bu projenin ilgi çekici olmasını sağlamak için saat gövdesi ahşaptan yapılmış ve biraz teknoloji, biraz tarihi eser görünümü verilmeye çalışılmış. İlkellik ve teknolojinin güzel bir kombinesi olarak karşımıza çıkmış.

teknoloji tasarım yapım kuşağı

Yapım kuşağı icatlar-3: Işıklı ve Alarmlı Posta Kutusu

Işıklı ve alarmlı posta kutusunun amacı postalarımızın çalınması engellemektir. Posta kutusu ve içerisine monte edilmiş alarm kapı girişine lamba ise evimize monte edilecektir. Böylece posta geldiğinde evimizde ki lamba ışık verir ve postanın geldiği anlaşılır. Eğer ki mektubumuzu birisi bizden habersiz okumak isterse veya çalmak isterse alarmla kaçması hedeflenmiştir. Günümüzde pek kullanılmamakta fakat hırsızlığın fazla olduğu bölgelerde kesinlikle kullanılması gereken projedir.

teknoloji tasarım yapım kuşağı

Yapım Kuşağı Örnekleri -4: Güvenli Priz

Güvenli prizde amaç; genelde küçük yaştaki çocukların prize çivi, ince tel gibi metal eşyaları sokarak hayatlarını tehlikeye atmalarını önlemek için geliştirilmiştir. Yapılan araştırmalarda her yıl ülkemizde bir çok çocuğun bu şekilde elektriğe çarpıldığı ortaya çıkmıştır. Güvenli prizin etkin kullanılması için proje duvar içerisine ( gömme ) yapılarak monte edilmelidir. İkinci olarak da proje duvar üzerine monte edilecekse üzerine çiçek, telefon, gibi eşyalarımızı koymak için faydalı bulunmuştur. Güvenli priz projesinin içerisinde görmüş olduğunuz priz kapaklı modeldir. Günümüzde güvenlik açısından bu prizler kullanılmaktadır. Güvenli priz projesinin içine eklenecek prizin kapaklı olmasına gerek yoktur.

teknoloji tasarım yapım kuşağı

Yapım kuşağı icatları-5:  Nem tutmayan tuzluk

Nem tutmayan tuzluğun yapılma amacı; tuzlukların nemlediğinde içindeki tuzun dökülememesine son vermektir. Tuzluğun işi bittiğinde kutusunun üzerinde aşağıdan lamba yardımı ile hafiften ısınması amaçlanmıştır. Proje biraz daha estetik hale getirilirse evlerin vazgeçilmezi olmaya aday projelerdendir. Elektrik israfını önlemek içinde projenin uygun bir yerine anahtar monte edilmelidir. Nem tutmayan tuzluk projesinin amacı ve çalışması çok güzel fakat ışığı açıp kapamaya yarayan anahtar yeri daha estetik olabilirdi.

teknoloji tasarım yapım kuşağı

Yapım kuşağı proje örnekleri-6: El yakmayan soba

El yakmayan sobada amaç; sobalı evlerde ısınmak için sobaya yaklaştığımızda elbiselerimiz yanması ve diğer amaç olarak da küçük yaştaki çocukların sobaya dokunmasını önlemek için tasarlanmıştır. Yapım kuşağında yapılmış olan bu projede sobanın yaklaşık 10cm gerisine ısıl iletkenliği küçük olan aynı zamanda sıcaklıkla özelliği değişmeyen tel duvar eklenmesidir. Burada sobanın hem verdiği ısıdan kayıp yoktur hem de proje amacına ulaşmıştır. El yakmayan soba projesi yapılırken yaratıcılığın ön plana çıktığı gözlenmektedir.

teknoloji tasarım yapım kuşağı

Yapım kuşağı icatlar-7: Kırmızı mecburi duruş

Kırmızıda mecburi duruş projesinin amacı; trafik kırmızı ışıkta durmayıp kazalara sebep olan trafik canavarı diye tabir ettiğimiz kişilerin önüne geçmektir. Kırmızı ışık yandığında görülmüş olan bariyer otomatik olarak aşağıya inmekte ve yolu geçişe kapatmaktadır. Bu projenin uygulanmasında ilk başlarda aksaklıklar yaşanacağı muhakkaktır. Fakat insanımız ışıkların nasıl çalıştığını öğrendiğinde ışık kazaları büyük ölçüde son bulacaktır. Bu proje ile ambulansın yolunun da tıkanacağı düşünülmüş ve bu sebebden ambulans, polis, itfaiye gibi geçiş önceliği olan araçlara da özel yol tasarlanmış ve aşağıda ki gibi bir çalışma ortaya çıkmıştır.

teknoloji tasarım yapım kuşağı

Yapım kuşağı örnek projeler-8: Geçiş üstünlüğü yolu

Geçiş üstünlüğü yolu ile ambulans, itfaiye ve polis gibi gitmesi gereken yere en hızlı şekilde ulaşması gereken vasıtaların trafik sıkışıklığına meydan vermeden gitmek istediklere yere ulaşabilmeleridir. Projenin hayata geçmesi için büyük bir alt yapı çalışmasına ihtiyaç vardır. Fakat biliyoruz ki hiç bir insanın hayatı maddi değerle ölçülemeyecek kadar önemlidir.

teknoloji tasarım yapım kuşağı

Yapım kuşağı icatları-9: Özel tasarımlı masa

Özel tasarımlı masa projesi diğer projelere göre basit görünse de yapmış olduğu iş insan hayatını kolaylaştırmaya yönelik güzel bir çalışmadır. Yapım kuşağında tasarlanmış olan bu icat ile elimizde ki  eşyalarımız masanın yanında görülen bölmeye koyarak masayı daha aktif kullanmak amaçlanmıştır. Okullarda öğrencilerin çanta veya kitaplarını koymaları açısından fayda sağlar.

Daha fazla icat bakmak isterseniz.

YAPIM KUŞAĞI

 

 

 

 

 

 

teknolojitasarimdersi.net sitemize hoşgeldiniz.                     Unutma her insan kendi çapında bir bilim adamıdır.  

Teknoloji ve tasarım projeleri

Teknoloji ve tasarım yapım kuşağı örnekleri

Teknoloji ve tasarım dersi örnekleri

Teknoloji ve tasarım dersi yapım kuşağı

Teknoloji ve tasarım öğretmenliği

Teknoloji ve tasarım haberleri

Teknoloji ve tasarım nedir

Teknoloji ve tasarım icatları

 

Kurgu kuşaği nedir

Kurgu kuşağı çalışmaları

Kurgu kuşağı örnekleri

6 sinif kurgu kuşaği

Yapım kuşağı

Teknoloji tasarım

Yapım kuşağı icatlar

Bilim adamlarının hayatları

 

Yapim kuşaği nedir

Yapım kuşağı örnekleri

Yapım kuşağı projeleri

Yapım kuşağı nedir

Kurgu kuşaği

Bilim adamları

İcatlar

Düzen kuşağı örnekleri

 

teknolojitasarimdersi.net 2012. web sitemizin içerik hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.